Védjegy ügyintézés

Védjegy ügyintézés

A hazai védjegybejelentés folyamata ...

 

 Sokan szeretnének saját brandet létrehozni és levédetni, de azt nem tudják, hogy a márkanevet, illetve annak egyedi megjelenítési formáját védjegyként lehet, illetve kell is levédetni, azaz lajstromoztatni.

 

Egy védjegyet lehet hazai, európai és nemzetközi oltalomban is részesíteni.

 

De lássuk csak mi is az a védjegy?! Lehet szó, szóösszetétel, betű, szám, ábra, kép…stb. és ezek kombinációi. (pl. logot érdemes lehet tervezni, terveztetni, mielőtt nekivágunk a védjegy bejelentéshez)

 

A lényeg, hogy megkülönböztethetőségre alkalmasnak kell lennie!

A védjegy bejelentést a legegyszerűbb online megtenni, a lajstromozási idő: 7 hónap.

Ha a védjegy megjelölése megfelel a lajstromozás feltételeinek akkor meghirdetésre kerül a Szabadalmi Közlöny és Védjegyértesítőben. 3 hónap van arra, hogy bárki felszólalhasson, kifogást emelhessen a lajstromozásra szánt védjeggyel kapcsolatban. (például az övé is ugyanilyen…stb.) Ha nincs felszólalás, akkor lajstromozásra kerül a védjegy! :)

A védjegy oltalom a lajstromozás napján kezdődik, de a bejelentés napjára visszaható hatállyal! (ennek akkor van igazán jelentősége, ha később kiterjesztésre kerül nemzetközi védjeggyé a védjegy, mert a hazai bejelentés időpontjára lesz visszaható hatályú a nemzetközi lajstromozás is.)

 A Védjegyoltalom 10 évre szól, amit meg lehet újítani, megújítási díj ellenében.

 A kérelem előtt érdemes védjegy kutatást végezni nemzeti, eu-s és nemzetközi szinten, elkerülve azt, hogy már van hasonló lajstromozott védjegy, vagy már be van adva hasonló védjegyet tartalmazó védjegy kérelem. Ezeket meg lehet tenni online, de a SZTNH-a is elvégzi 5 munkanap alatt, díjazás ellenében.

http://epub.hpo.hu/e-kutatas/?lang=HU (Magyaro.)

https://euipo.europa.eu/eSearch/#basic/1+1+1+1/100+100+100+100/software (EU) 

https://www.wipo.int/romarin/ (nemzetközi)

A kérelem benyújtásához meg kell jelölni az áruosztályt, aminek a Nizzai árujegyzék az alapja. Ez egy 45 fejezetből álló jegyzék, amiben az első 34 fejezet az áruosztály és 35-45-ig tartó (11 fejezet) fejezetek pedig a szolgáltatási osztályok, 1-1 osztályon belül nagyon sok tétellel.

Ha a védjegy egy terméket/ termékvonalat érint, akkor áruosztályok közül érdemes választani, de ha szolgáltatást, akkor a szolgáltatások osztályai közül. Több Osztályt is ki lehet választani és azon belül meg kell jelölni a konkrét termékeket, vagy tevékenységeket, amikre kérjük az oltalmat.

Az védjegybejelentése ára függ a megjelölt osztályok számától.

Először mindenképpen a hazai bejelentésnek kell megtörténnie és utána lehet az EU-ra vagy akár nemzetközi szinten is kiterjeszteni az oltalmat.