Kintlévőség kezelés
Felszólítás, fizetési meghagyás, végrehajtási eljárás, felszámolás megindítása, peres eljárás...
Fizetési felszólítás
Amennyiben tartoznak nekünk, az Adóst írásban mindenképpen fel kell szólítani, hogy a tartozásait fizesse meg! A fizetési felszólításban ki kell emelni a tartozás jogcímét, összegét, a teljesítési határidőt, továbbá meg kell határozni azt a végső határidőt is, amelynek eredménytelen elteltét követően a hitelező meg kívánja indítani a felszámolási eljárást, vagy egyéb jogi úton kívánja érvényesíteni a követelését.
Postán kizárólag tértivevénnyel kerülhet postázásra a felszólítólevél.
A küldeményt a feladástól számított tizenötödik munkanapon akkor is kézbesítettnek kell tekintetni, ha a(z):
- kézbesítés akadályozott,
- átvételét a címzett megtagadta, vagy
- postai szolgáltató által rendelkezésére tartott küldeményért a címzett nem jelentkezett.
Fizetési meghagyás cégeknek
Rengeteg vállalkozás küzd azzal a problémával, hogy nem tudják magánúton behajtani az őket megillető tartozásokat.
A kis-,közép-, és nagyvállalatok egyaránt szembesülnek azzal a problémával, hogy pozíciójukból kifolyólag nem jutnak el a bíróság elé a kisebb-nagyobb adósságok rendezése érdekében.
Az ilyen helyzetek kezelésére a legjobb módszer a fizetési meghagyás
mert, gyors, költséghatékony és a tartozásos ügyeket eredményesen, kényelmesem lehet lezárni. (pénztartozások, számlatartozások)
Előnyei:
Gyorsan hivatalos útra terelődik az eset, nem kell feleslegesen tölteni az időt, ha a szóbeli és az írásbeli felszólítás nem vezetett eredményre.
Gyors az ügymenet, mivel közjegyzői hatáskörbe tartozik és az átfutási ideje 3 munkanap.
Előre kalkulálható költségek: Egyszeri közjegyzői díj (a követelés járulékok nélkül számított 3 százaléka). Az eljárás díja sikeres eljárás esetén a másik felet terheli majd, tehát Ön csak megelőlegezi a fizetési meghagyási kérelem benyújtásakor.
Nemperes eljárás: mentes a jogi kellemetlenségektől, a tennivalóktól, a jogérvényesítés legkényelmesebb módja!
Eredményes, mert a tapasztalatok alapján:
-15 % rögtön kifizeti a tartozását vagy részletfizetést kér, amint megtudja, hogy fizetési meghagyást adtak be ellene.
- 80% semmit nem reagál, ezért 15 nap után végrehajtást lehet ellene kezdeményezni.,
- 5% ellentmond, vitatja a tartozását, ezért 15 napon belül, keresetet adunk be ellene, amennyiben az Ügyfél ezt kéri. A kereset beadásától már peres eljárásól kell beszélni.
Végrehajtási eljárás
A végrehajtásról minden és még annál is több, Hitelezőnek és Adósnak egyaránt!
1. Célja
A hitelező követelésének a megtérülése, amit a végrehajtó igyekszik az Adós vagyonából behajtani. Ez az elmaradt tartozások behajtására az utolsó lépés.
Fogalom magyarázat:
Adós: aki pénz fizetésére, egyéb magatartás tanúsítására van kötelezve
Hitelező: akinek tartozik Adós
Végrehajtást kérő: Aki a végrehajtási eljárást kezdeményezi
Végrehajtható okirat: jogerős ítélet, jogerőre emelkedett, közjegyző által kibocsátott fizetési meghagyás, közjegyzői okiratba foglalt hitelszerződés…stb.)
Végrehajtási eljárás: A bírósági végrehajtás során állami kényszerrel kerül biztosításra, hogy a kötelezett teljesítse a pénzfizetési vagy egyéb kötelezettségeit.
Állami kényszer: Elsősorban az Adós vagyoni jogait korlátozhatja.
Végrehajtó: Jogszabály alapján eljáró igazságügyi szakember, hivatalos személy. Nem a Végrehajtást kérő megbízottja! A végrehajtás során a végrehajtó munkájának az akadályozása, bűncselekménynek minősül!
2. Végrehajtó jogai és kötelezettségei:
A végrehajtó köteles minden olyan eljárási cselekményt elvégezni, ami az eljárás eredményes befejezéséhez szükséges.
Ellenőrizheti az eljárásban érintett(ek) személyi azonosságát. Mindenkinek jobb, ha közreműködik az eljárás során és segíti a végrehajtó munkáját.
Lefoglalhatja az Adós bankszámláján lévő pénzösszeget, ingóságokat, ingatlant.
Adós jövedelméből letiltást eszközölhet.
A végrehajtó az eljárás során köteles tájékoztatást adni Adósnak a lehetőségeiről, többek között a részletfizetésről és arról, hogy a megállapodás alatt a végrehajtás szünetel.
3. Jogorvoslatok
Per indítása a végrehajtás megszüntetése vagy korlátozása iránt a végrehajtást kérővel szemben.
Végrehajtási kifogás, a Végrehajtó mulasztása vagy törvénysértő magatartása esetén.
Panasz: Végrehajtónál lehet megtenni szóban vagy írásban, akkor alapos, ha a végrehajtó jogellenes magatartása vagy mulasztása megállapítható belőle.
Igényper: Az indíthatja, aki igényt tarta a lefoglalt vagyontárgyra tulajdonjog vagy más jog alapján ( nem az Adós), ezért mihamarabb szeretné az eljárást megszüntetni, nehogy értékesítésre kerüljön az adott vagyontárgy.
4. Amit a végrehajtásról érdemes tudni:
A végrehajtótól érkezett levelet mindig vegyük át, mert az át nem vett küldemény nem befolyásolja az eljárás lefolytatását! Ellenben, elmulaszthatjuk a lehetőséget a jogorvoslatra.
A végrehajtható okiratban szereplő összegtől a Végrehajtó nem térhet el!
A végrehajtó díjazásra jogosult, melyet jogszabály állít meg.
Az eljárás során a tartozás kiegyenlítésére bármikor van mód!
5. Ha az előzmény fizetési meghagyás:
Ha a fizetési meghagyás jogerőre emelkedett, akkor a jogosult kérheti a végrehajtást.
A végrehajtás elrendelése díjköteles, amit a végrehajtást kérő a végrehajtási kérelem előterjesztésekor köteles megfizetni. A végrehajtási díj mértéke a járulékok nékül számított alapkövetelés (késedelmi kamat nélküli összeg) összegének 1%-a, minimum 8.000 Ft, max. 150.000 Ft lehet.
Ha ugyanazon fizetési meghagyásban, ugyanazon követelésben marasztalt, egyetemleges adóstársakkal szemben kér a végrehajtást kérő a végrehajtást, akkor a teljes díjat csak egyikük után kell megfizetni, a további egyetemleges adóstársak után csak 8.000-8.000 Ft a végrehajtási díj.
6. Menete:
Bíróság, hatóság, közjegyző által kiállított jogerős, végrehajtható okirat kell a megindításához, illetve lejárt hitelezői követelés, aminek Adós nem tett eleget kötelezettségeinek határidőben.
Végrehajtónak az Adós minden vagyonát le kell foglalnia, de ez nem jelent értékesítést! A lefoglalás az eljárás sikerességének a garanciája.
Lefoglalási sorrend: bankszámla, munkabér, ingóság, majd ingóság árverése, ingatlan, majd ingatlan árverése.
Birtokba adás (ingó vagy ingatlan átadása) történhet önkéntesen vagy rendőri intézkedés igénybevételével.
A végrehajtást kérő (vagyis a Hitelező) végrehajtási kérelmet nyújthat be az Adós lakóhelye és amennyiben az adós egy gazdasági társaság, akkor a székhelye szerint illetékes végrehajtóhoz.
A végrehajtó minden esetben értesíti az Adóst a végrehajtási eljárásról, arról, hogy kinek, milyen jogcímen, milyen követelése van vele szemben és felszólítja, hogy rendezze a tartozását a felszólító levélben megadott végrehajtói letéti számlára történő befizetéssel.
Sokan csak ilyenkor szembesülnek azzal, hogy valaki, akinek tartoznak, már nem ad több haladékot.
Adós részletfizetést kérhet az eljárás során bármikor! A részletfizetési kérelmet be kell nyújtani a végrehajtó részére és az első részletet (amire a részletfizetést is kéri) meg kell fizetni a végrehajtó letéti számlájára.
Egyéb feltételek:
- Csak pénztartozás
- Ha több végrehajtási eljárás van Adóssal szemben folyamatban, részletfizetés csak az összesre együttesen adható!
- 500 ezer Forintnyi adótartozásra évi 1 alkalommal maximum 12 havi részletfizetést kérhet az adózó. A NAV ilyenkor automatikusan megadja a kedvezményt a magánszemélyeknek, a jövedelmi viszonyok és a vagyoni helyzet vizsgálata nélkül.
Amennyiben Adós rendesen fizeti a tatrrzás részleteit az előre megadott időpontokban, akkor maga a végrehajtási eljárás szünetel, tehát nincsen további teendőnk és nem kell attól tartani, hogy a végrehajtó kényszercselekményeket fog foganatosítani. Ha az összes részlet, határidőben való befizetése megtörténik, a vagyontárgyak feloldásra kerülnek és az eljárás pedig befejeződik.
Ha Adós ellen megindul a végrehajtási eljárás, vagy részletfizetést kért, de nem fizetett, akkor a végrehajtó a tartozás összegét lefoglalás útján kísérli meg behajtani, a felszólító levél kézbesítését követő napokban.
A végrehajtó különböző nyilvántartásokból, továbbá bankok, hatóságok megkeresésével tájékozódik az Adós vagyoni helyzetéről.
Ha az Adós nem fizet a megjelölt határidőn belül, az eljárás hatósági átualási megbízással folytatódik a továbbiakban az alábbiak szerint:
Ha Adós rendelkezik vagyonnal, akkor azt a fokozatosság elve alapján foglalja le a végrehajtó, tehát elsősorban az Adós bankszámláján, bankbetétjén lévő összegből, vagy a munkabéréből, egyéb rendszeres jövedelméből igyekszik azt behajtani. Fontos, hogy a bankszámla nem nullázható le teljesen a végrehajtó által, törvény szabályozza a maximálisan behajtható összeget.
A munkabérletiltásnak is van egy maximuma, mert alapvetően nem az Adós ellehetetlenítése a cél. Munkabér esetében 33%, kivételese esetben, ha több végrehajtási eljárásban is letiltás van Adós ellen, akkor 50%.
Amennyiben az Adós bankszámláján nincs pénz, esetleg nincsen rendszeres jövedelme, vagy az olyan alacsony, hogy abból belátható időn belül nem térül meg a követelés, akkor a végrehajtó Adós ingóságait, ingatlanját lefoglalhatja. Általában ilyenkor gépjármű vagy tényleges értéket képviselő elektronikai eszköz kerül lefoglalásra.
Amennyiben nincsenek fent megjelölt ingóságok, vagy jelentéktelen értéket képviselnek, sor kerülhet az ingatlan lefoglalására, amit csak akkor lehet elárverezni, ha a lefoglalt ingóságokból nem térül meg a követelés. Ha a tőkekövetelés az 500.000 Ft.-ot nem haladja meg, elsődlegesen részetfizetési lehetőséget kell biztosítani Adós részére!
Amit a lefoglalt gépjárműről tudni kell:
- Bármilyen alacsony összegű tartozásnál lefoglalhatja a bírósági végrehajtó Adós gépjárművét!
- A lefoglalt járművet ugyanúgy lehet használni, mint a lefoglalás előtt, de elidegeníteni/ átruházni (eladni, elajándékozni, kölcsönadni, bérbe adni) innentől már nem lehet.
- Amennyiben nem történik meg a tartozás kifizetése egészében vagy részben, akkor a gépjármű kivonásra fog kerülni a forgalomból az önálló bírósági végrehajtó által.
- Forgalomból való kivonást követően már nem lehet használni a gépjárművet és be kell szállítani egy a végrehajtó által megadott címre.
- Amennyiben a továbbiakban sem történik meg a tartozás rendezése, a gépjármű árverezésre kerül.
- Ha Adós a beszállítást (pl.elrejtéssel) megpróbálja megakadályozni, Adós 500.000 Ft-ig terjedő rendbírsággal sújtható, továbbá a Végrehajtó büntetőeljárást kezdeményez vele szemben a Btk. 287§. alapján zártörés bűncselekményének megalapozott gyanúja miatt.
Az árverési folyamat megindításáig van lehetőség részletfizetést kérni és az egész eljárás alatt van lehetőség a tartozás teljesítésére!
Az értéktárgyak ilyenkor mindig nagyon alacsony áron kelnek el, azért, hogy minél előbb vevő kerüljön rájuk. Nagyon sokan csak ilyen ingatlanokra vadásznak, hiszen sok pénzt lehet belőlük keresni.
Nagyon nagy tartozás esetén csak akkor nem kerül az adós ingatlana elárverezésre, ha bárki más (akár közeli hozzátartozó) felajánlja az ő ingatlanát az összeg fedezeteként. Ebben az esetben az adós megtarthatja az ingatlanát, a hitelszerződése viszont mindenképp felbontásra kerül.
Felszámolás megindítása
A bíróság az Adós felszámolását végzéssel rendeli el, ha megállapítja Adós fizetésképtelenségét. Ha az Adós nem fizetésképtelen, a bíróság az eljárást megszünteti.
Célja:
Az Adós, aki nem tud fizetni, szűnjön meg és vagyonából a hitelezők (akiknek tartozik a cég) kapják vissza a pénzüket.
Ki indíthatja?
1. Hitelező (akinek tartozik) - Adósnak küldött írásbeli figyelmeztetés iratait is csatolni kell a kérelemhez!
2. Adós (aki tartozik, magát felszámoltathatja)
3. Hivatalból (Cégbíróság, ha már évek óta nem adott le a cég pénzügyi beszámolót vagy büntetőügyben pénzbírságot kapott, de nem fizette be)
4. Adós végelszámolója
Fizetésképtelen az Adós, ha:
1. szerződésen alapuló nem vitatott vagy elismert tartozását a teljesítési idő lejártát követő 20 napon belül sem egyenlítette ki vagy nem vitatta, és az ezt követő hitelezői írásbeli fizetési felszólításra sem teljesítette, (ha az adós követelésének össszege a kamatokat és és járulékokat nem számítva, meghaladja a 200 000 forintot); vagy
b) jogerős bírósági határozatban, fizetési meghagyásban megállapított teljesítési határidőn belül tartozását nem egyenlítette ki; (ha az adós követelésének össszege a kamatokat és és járulékokat nem számítva, meghaladja a 200 000 forintot); vagy
c) az Adóssal szemben lefolytatott végrehajtás eredménytelen volt; vagy
d) a fizetési kötelezettségét csődeljárásban vagy felszámolási eljárásban kötött egyezség ellenére nem teljesítette; vagy
e) a korábbi csődeljárást megszüntette;
f) vagy a végelszámoló által indított eljárásban az Adós tartozásai meghaladják a vagyonát, illetőleg a tartozását (tartozásait) az esedékességkor nem tudta vagy előreláthatóan nem tudja kielégíteni, és a végelszámoló által indított eljárásban az Adós gazdálkodó szervezet tagjai felhívás ellenére nem nyilatkoznak, hogy kötelezettséget vállalnak-e a kifizetéséhez szükséges források biztosítására.
Mit jelent vitatni a követelést?
Ha érdemben kétségbe vonjuk a fizetési kötelezettség jogcímét, fennállását, esedékességét, mértékét vagy összegét. Legkésőbb a hitelező fizetési felszólításának kézhezvételét megelőző napig van helye, kizárólag írásban!
Fizetési felszólítás:
A felszámolási eljárás megindítása előtt Adóst írásban fel kell szólítani tartozásai megfizetésére! Meg kell jelölni: tartozásának jogcímét, összegét és a teljesítési határidőt, továbbá meg kell határozni azt a végső határidőt is, amelynek eredménytelen elteltét követően a hitelező meg kívánja indítani a felszámolási eljárást vagy egyéb jogi úton kívánja érvényesíteni a követelését. Postán kizárólag tértivevénnyel kerülhet postázásra a felszólítólevél.
A küldeményt a feladástól számított tizenötödik munkanapon akkor is kézbesítettnek kell tekinteni, ha a(z):
- kézbesítés akadályozott,
- átvételét a címzett megtagadta, vagy
- postai szolgáltató által rendelkezésére tartott küldeményért a címzett nem jelentkezett.
Eljárás:
Eljárás megindulása után a bíróság 45 napot ad, a tartozás kiegyenlítésére Adónak. Ha ez megtörténik vagy a Hitelező eláll, az eljárás megszűnik.
Adós fizetésképtelenségét megállapító végzés jogerőre emelkedését követően a bíróság kirendeli a felszámolót és a feszámolás tényét közzétesz a Magyar Közlönyben. A felszámolást elrendelő végzés közzétételét követő 40 napon belül kell Adós hitelezőinek (mindenkinek akinek tartozik Adós és aki tud a felszámolásról) jelentkeznie a felszámolónál és nyilvántartásba vetetni a követeléseiket. 40 nap után is be lehet jelenteni az igényünket csak ekkor, már minimális az esélyünk arra, hogy visszakapjuk a pénzünket.
Egyezséget Adós és Hitelező a felszámolási zárómérleg benyújtásáig bármikor köthet egyezséget!
Megszűnik az eljárás:
Adós valamennyi nyilvántartásba vett, elismert vagy nem vitatott tartozását megfizette, a vitatott követelésekre, továbbá a felszámoló díjának megfizetésére pedig biztosítékot nyújt.
Speciális!
Szeretnék még egy fontos információra rávilágítani! Ha felszámolási eljárás indult egy cég ellen, akkor a cég által kiállított összes számla lejárttá válik automatikusan a felszámolási eljárás megindulásának a napjától, hiába van a számla szerint 60 vagy 90 nap a fizetési határidőnk még.
Peres eljárás
.... .... ............................ . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... .. ......... .............. .... ............................ . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... .. ......... .............. .... ............................ . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... . .............. .... ........... .. ......... .............. .... ............................ . .............. .... ........... . .............