Mit tehetünk, ha a konkurensünk lemásolja a weboldalunk szövegét?

Mit tehetsz, ha a konkurensed lemásolja a weboldalad szövegét?

 

Egy barátom mesélte, hogy a konkurense lemásolta a weboldalának a jelentős részét, ráadásul, szóról szóra, még a bemutatkozó szövegét is, ami azonkívül, hogy rontja az üzletét, még az arcátlanságnak is a netovábbja is.

Milyen jogszabályok védi a weboldal íróját és tehet-e egyáltalán valamit?

A védelem a Szerzői jogról szóló törvényen alapszik, ugyanis a szerzői jog minden irodalmi, tudományos és művészeti alkotást védelemben részesít.

A szerzői jog védelmét a mű egyéni, egyedi jellege alapozza meg. Mivel a barátom, a weboldala megírásával az egyéni, eredeti gondolatait öntötte formába, ezzel művet alkotott, amit már a keletkezésének pillanatától megillet a szerzői jogi védelme és mint ilyen, védelemben részesül. A szerzőnek kizárólagos joga van a mű egészének vagy valamely részének bármilyen felhasználására és minden egyes felhasználás engedélyezésére, amit felhasználási szerződéssel lehet megadni. A szerzői jogok a szerző életében és halálától számított hetven éven át részesülnek védelemben.

Jelen esetben senki nem járult hozzá a felhasználáshoz, ezért ilyenkor a legfontosabb, hogy mihamarabb lekerüljön az általunk fogalmazott szöveg a „konkurens” weboldaláról.

Ennek módja az: „Értesítési-eltávolítási eljárás”, célja pedig, hogy gyorsan megszüntetésre kerüljön a hozzáférés a mi tartalmunkhoz, más weboldalán.

  1. Először is, nézzük meg, hogy a „másoló” weboldalának, ki a tárhelyszolgáltatója.
  2. Ha megvan, akkor küldjünk értesítést a tárhelyszolgáltatónak, amiben tájékoztatjuk arról, hogy velünk szemben jogsértés áll fenn és ezt mire alapozzuk.
  3. A tárhelyszolgáltató 12 órán belül köteles megszüntetni a „másoló” (tartalomszolgáltató) hozzáférését a jogsértést tartalmazó weboldalához, aki vagy elfogadja, hogy „lebukott” vagy kifogással él az ellen, -hogy megszüntették a hozzáférését a weboldalához- aminek a benyújtására 3 nap van.

Kifogás esetén a tárhelyszolgáltatónak vissza kell helyeznie a vitatott tartalmat, erről azonban értesítenie kell mind a két felet, azt is akinek másolták a weboldalát és azt is aki másolta. Az erről való tájékoztatás átvételétől 10 munkanapon belül lehet polgári eljárást indítani, mely eljárás során kártérítésre válik jogosulttá az Szjt. 94.§ (2) bekezdése alapján akinek lemásolták a „weboldalát”, továbbá feljelentést is tehet, mert a konkurens iroda cselekménye, alkalmas lehet az alábbi bűncselekmények megvalósítására:

bitorlás; szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése; védelmet biztosító műszaki intézkedés kijátszásának; jogkezelési adat meghamisítása.