Mit tehet a vállakozó, ha nem fizeti ki a megrendelő?
De mi van akkor, amikor a vállalkozót nem fizeti ki a megrendelő? Mi az a TSZSZ eljárás és mire jó a TSZSZ per?
A barátom, akinek villanyszereléssel foglalkozó kft.-je van, mesélte, hogy egy külföldi milliárdos megbízta, egy budai villa elektromos hálózatának a kiépítésével, beüzemelésével, a teljes villanyszerelési munkák elvégzésével. Annak rendje és módja szerint megkötötték a szerződést, volt hozzá kivitelezési terv, pénzügyi ütemezés, minden, ami kell. Viszont az utolsó részletet az ügyfél nem volt hajlandó kifizetni, arra hivatkozva, hogy az ő meglátása szerint nem megfelelően lett elvégezve a munka és ezért nem hajlandó sem a teljesítési igazolást aláírni, sem az utolsó, több milliós részletet kifizetni.
Mit tehet ilyenkor a vállalkozó, hogy megkapja a pénzét?
Ha a vállalkozó az elvállalt munkát valóban elvégezte, mégpedig a megállapodásnak megfelelően, akkor célszerű a Teljesítésigazolási Szakértői Testülethez fordulnia, függetlenül attól, hogy kapott róla teljesítési igazolást vagy sem.
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által felügyelt Teljesítésigazolási Szakértői Szervnél a kérelmet online is be lehet nyújtani, az illeték ára pedig a vitatott összeg 1%-a. Ezt követően, helyszíni szemle után, 30 napon belül készül egy szakvélemény.
Az elkészült szakvélemény egyfajta alap lehet a felek között a megegyezéshez, azonban, ha még ekkor sem akar fizetni a megrendelő, akkor jön a bírósági szakasz. A szakértői véleményben foglalt összeg természetesen eltérhet a vitatott összegtől.
A kérelmező, a TSZSZ szakvélemény átvételétől számított 60 napon belül fordulhat a bírósághoz, akik gyorsított eljárásban folytatják le a pert. A bíróság pedig, külön indítványra, már a kereset benyújtását követően kötelezheti a beperelt felet a szakvéleményben megállapított összeg bírói letétbe való befizetésére, ezzel biztosítva, hogy az ítélet meghozatalát követően a Vállalkozó, vagyis ilyenkor már a Felperes megkapja a pénzét.