Ahelyett, hogy rendezné a tartozását felénk, inkább nyaralni megy, autót vesz…mit tehetünk ilyenkor?
Ahelyett, hogy rendezné a tartozását felénk, inkább nyaralni megy, autót vesz…mit tehetünk ilyenkor?
Egy barátom mesélte, hogy kölcsönadott egy ismerősének, rövid határidővel, mert nagyon sürgősen pénzre volt szüksége az illetőnek. Aztán amikor letelt a fizetési határidő nem történt semmi, majd eltelt egy hónap, aztán egy teljes év. Az ismerős közben már inkább távoli ismerős lett, aki már nem telefonál, és ha megcsörgeti a barátom, az esetek többségében már akkor sem igazán veszi fel a telefont neki.
A barátomat pedig a gutaütés kerülgeti, amikor látja az illető facebook posztjaiból, hogy rendszeresen a legjobb, legdrágább gourmet éttermekben eszik, havi rendszerességgel utazik, hol külföldre, hol pedig belföldre „wellness-ezni” és azt sem hagyja poszt nélkül, ha új inget, cipőt, esetleg autót vásárolt.
De mit is csinálhatunk ilyenkor, hogy végre a pénzünkhöz juthassunk? Előszöris fontos tisztázni, hogy mit ne tegyünk, mert csak félreviszi az ügyünket!
Tehát, ha kölcsönadunk mondjuk Ferinek 100.000 Ft.-ot és nem fizeti meg határidőre, akkor:
- Ne rohanjunk rögtön a rendőrségre, mert:
- A rendőrség bűncselekményekkel, szabálysértésekkel foglalkozik, ez pedig nem büntetőjogi kategória, hanem polgári jogi.
- A büntetőeljárás, nem arról szól, hogy kötelezzük az Adóst a tartozás visszafizetésére, hanem arról, hogy megállapítsuk történt-e bűncselekmény.
- A rendőrségnek van elég dolga. :)
- Pénzkövetelés érvényesítésére küldjünk először „hivatalos” felszólítólevelet!
A “felszólítás” szó sokszor félreérthető. Az, hogy küldök a másiknak egy sms-t, azzal, hogy: “Hozd a pénzemet, vagy különben...!” -na, az nem fizetési felszólítás, hanem valami egészen más… és nem feltétlenül járunk jól azzal, ha ilyen üzenetekkel bombázzuk a másikat.
A fizetési felszólításunk tartalmazza, hogy: ki, kinek tartozik, mekkora összeggel, mikor került sor a kölcsönre, milyen jogcímen - tehát mire kapta a kölcsönt az Adós - mi volt a visszafizetés határideje és mi a végső határidő a pénz visszafizetésére. A felszólítást minden esetben postán tértivel, ajánlva küldjük ki!
- Ha letelik a végső határidő és ne adj Isten Feri, még mindig nem fizetett, hanem még mindig posztol tovább… na, akkor jöhet a fizetési meghagyás!
Sokan nem tudják, hogy a tartozások behajtásának ez a legegyszerűbb és a legkényelmesebb módszere. Indíthatjuk egy másik magánszeméllyel vagy céggel szemben és indíthatja magánszemély és cég is.
Fizetési meghagyással nem érvényesíthető követelés:
- ami nem csak pénzkövetelésből áll (pl. kölcsönadtam a telefonomat)
- követelés összege a 30 milliót meghaladja;
- a követelés zálogjogi jogviszonyból ered;
- több jogosult vagy több kötelezett van és a főkövetelések között több követelés van;
- a feleknek nincsen belföldi kézbesítési címe;
A fizetési meghagyás kérelmének eljárási díja a járulékoktól mentes követelés 3%-a, de minimum 8.000 Ft.
Ha a fizetési meghagyás kézbesítését követően 15 napon belül nem nyújt be ellenkérelmet az Adós, akkor a tartozás végrehajthatóvá válik és a végrehajtó intézi a továbbiakban a tartozás behajtását. Ha az Adós reagál és a kézbesítés után 15 napon belül “ellenkérelmet” nyújt be -mert nem érzi magával szemben jogszerűnek az összeget vagy a követelést- akkor az ellenkérelem kézhezvételétől 15 nap van a kereset benyújtására a bíróságra a Hitelezőnek.
Félreértések, a fizetési meghagyásokkal kapcsolatosan:
- A fizetési meghagyás NEM egy újabb fizetési felszólítás! Ez már a következő lépcsőfok, ami után már a végrehajtás következik!
- Ha az Adós nem veszi át a levelet a postástól nem ússza meg az egészet. Ha megtagadjuk az átvételt, akkor aznap kézbesítettnek kell tekinteni. Ha eredménytelen a kézbesítés, akkor életbe lép a kézbesítési vélelem.
- Ha elévül a követelés akkor, már nem érdemes kiküldeni a fizetési meghagyást. Elévülés esetén is be kell nyújtania az Adósnak ellenkérelmet, hivatkozva az elévülésre, ellenkező esetben a végrehajthatóvá válik a követelés.
- Nem igaz az sem, hogy ugyanarra a tartozásra csak egyszer lehet beadni fizetési meghagyást!
Ha a jogosult -akinek tartoznak- nem, vagy nem szabályszerűen adja be a keresetet az Adós ellen, akkor az eljárást megszünteti a bíróság, azonban ítéletet nem hoz. Ezért a jogosult később újabb fizetési meghagyási kérelmet nyújthat be, mert a követelésről még nem hozott ítéletet a bíróság!
- A 15 nap az 15 naptári nap, nem munkanap!
A tanúság pedig az, hogy ha Feri, Tomi, Béla vagy Józsi nem fizet, akkor keressük fel ügyvédünket és nyugodtan kezdeményezzünk fizetési meghagyást, hátha akkor elmegy a kedve a posztolásoktól és végre mi is el tudunk menni egy gourmet étterembe vagy wellness-ezni:)