Átszervezés miatti elbocsátás...

Átszervezés miatti elbocsátás...

A barátom mesélte, hogy postai úton kézbesített levélben mondtak fel neki, arra hivatkozva, hogy átszervezik a céget, majd egy hónap múlva az álláshirdetéseket böngészve az ő régi pozíciójára bukkant.

Fontos tisztázni, hogy a Munkáltató kizárólag írásban, a felmondást indokolva mondhat fel! (bizonyos kivételektől eltekintve: pl.: próbaidő alatt, nyugdíjas munkavállaló)

Tehát, egy éjjel küldött sms, viber üzenet, de még egy e-mail sem számít felmondásnak!

A felmondó levelet át lehet adni személyesen, de postai úton is ki lehet küldeni.

Azzal, hogy megtagadjuk a felmondás aláírását vagy a postán kiküldött felmondás átvételét nem érünk el semmit, azt kézbesítettnek kell tekinteni onnantól. Ha viszont sikertelen a kézbesítés, mert pont nem voltunk otthon, akkor a 2. kézbesítési kísérlet megkísérlését követő 5. munkanapon kell kézbesítettnek tekinteni.

Átszervezésre hivatkozva a Munkaadó felmondhat a Munkavállalónak, azonban ez nem lehet egy „látszólagos” átszervezés, amikor az elbocsátott munkavállaló helyére rövid időn belül érkezik az új kollega.

A Munkaügyi Bírósághoz a felmondást követő 30 napon belül lehet csak fordulni. Mit tehetek, ha 2 hónappal az elbocsátásom után tudom meg, hogy felvettek valakit a régi helyemre? Az ilyen esetek kivételt képeznek és 30 nap után is benyújtható a kereset, ráadásul a korábbi Munkaadónak kell bizonyítania az átszervezés okszerűségét és annak megtörténtét.

Fontos tanulság, hogy a felmondás át nem vétele nem segít a munkahely megtartásában, viszont az egyoldalú, Munkáltató általi felmondásnak mindig valós és igazolható indokon kell alapulnia.