Házassági vagyonközösség megszüntetése praktikusan...

Házassági vagyonközösség megszüntetése praktikusan...

A barátom mesélte, hogy 15 év után elvált a férjétől és egy rosszul megfogalmazott házassági vagyonközösség megszüntető szerződés miatt, majdnem több százezer forinttal több illetéket kellett fizetni a NAV-nak.

Dióhéjban:

A házastársak elosztották egymás között az ingóságokat (tárgyak, pénzállomány) fele-fele arányban, az ingatlan pedig a feleség nevére került volna teljes egészében annak fejében, hogy egy maghatározott határidőig kifizeti az ingatlan értékének a felét a férjnek. Ezáltal a feleség többletvagyonhoz jutott volna, mely megegyezett az ingatlan értékének a felével. (az alapvetően a férjre jutott résszel) A többletvagyon ingatlanra eső része illetékköteles, ezért illetékfizetésnél ugyanúgy kell számolni, mintha ingatlant vásárolnánk.

Szerencsére időben kaptak segítséget és írtak egy kiegészítő megállapodást!

Az eredetileg a feleséghez kerülő ingóságok jelentős része (elsősorban a készpénzállomány) a férjhez került, ezáltal a feleségnél maradt többletvagyon értéke jelentősen csökkent, így a többletvagyon ingatlanra vonatkozó része is, mely után az illeték több százezer forinttal kevesebb lett.

Mindezek tükrében, ha már válásra kerül a sor, lehetőleg a vagyonközösséget megszüntető szerződésben megfelelően, előre átgondoltan, szakértő tanácsát kikérve rendezzük az ingatlanok elszámolását, minimalizálva ezzel az illetékfizetési kötelezettséget!